Jesse Ventura

Jesse Ventura

Jesseho Venturu znáte z pořadu Konspirační teorie s Jesse Venturou, kde zpochybňuje vládní instituce, oficiální historii a politiku. V pořadu bývalý guvernér zkoumá řadu konspiračních teorií o činnosti naší vlády a je podporován týmem "vyšetřovatelů", kteří jako by se rozjeli po celé zemi, aby získali další důkazy. Samozřejmě bylo toho mnoho na vysvětlení a samotný akt kladení otázek měl své opodstatnění. Zdá se, že Ventura si svou roli toho, kdo se snaží najít nějaké odpovědi – velice užíval.  Česky vyšla jeho kniha Americké konspirace.

LA: První díl pořadu "Konspirační teorie s Jessem Venturou" se zaměřuje na [údajný] komplex biologických zbraní na ostrově Plum Island u Long Island Sound. Nejsem si jistý, čeho se mám obávat víc: Plum Island nebo obrovské jaderné elektrárny Millstone, která byla ještě blíž.

Jesse Ventura: Pro mě je biologický komplex děsivější. Na Plum Islandu mě znepokojovalo to, že je vzdálen 75 mil od New Yorku a 75 mil od Bostonu - to je nejlidnatější oblast naší země. Proč bychom něco, co by mohlo uniknout, umisťovali tak blízko těchto populačních center? Tomu nerozumím. A skutečnost, že první zaznamenané případy boreliózy byly zaznamenány v Lyme ve státě CT, a to je hned za rohem. Také kmotr Plum Islandu, tvůrce tohoto místa, Erich Traub, byl nacista. Když to všechno začnete sčítat, nevypadá to jako recept na něco pozitivního.

LA: Zdá se, že do oblasti je dobrý přístup: trajekty jezdí přímo kolem.

Jesse Ventura: Když se zamyslíte nad hurikány - když si poslechnete informátora, kterého máme v pořadu, říká, že když vypadne proud, organismy, se kterými tam pracují, by mohly utéct. Promiňte, ale nemyslím si, že je to dobrý nápad. Proč se pouštíme do něčeho, co by potenciálně mohlo být biologickou zbraní, když sami tvrdíme, že je to nezákonné? Vadí mi, že když jsme napadli Irák, jedním z hlavních důvodů, proč jsme tam šli, byly chemické zbraně - no, co je napalm, když ne chemická zbraň? Jak to, že my ho smíme použít a nikdo jiný ne?

V této zemi se potýkáme s velkým pokrytectvím, máme všechny ty věci, které jsou údajně nelegální ,ale útočíme na lidi, pokud je mají. Jsme největší pokrytci. Jsme nejválečnější země na světě. Smutné je, že ti bojovníci, kteří nás vedou do války, nejsou bojovníci, ale zbabělci. Každopádně to je jiné téma, zůstaňme u televizního pořadu.

 

LA: To zní jako další televizní pořad, který bys měl dělat.

Jesse Ventura: Řeknu vám to stručně - na MSNBC mě nepustili a zaplatili mi smlouvu na 3 roky... protože jsem byl proti válce v Iráku, nechtěli mě tam dát. Měl jsem u nich mít pořad pětkrát týdně a oni mě tam nepustili a platili mi po dobu trvání smlouvy. V podstatě mi zakázali vysílat, protože jsem měl ve smlouvě, že nesmím dělat v kabelové ani jiné televizi, takže mě spoutali a tři roky mě nevysílali, protože jsem byl proti válce v Iráku.

 

LA: Myslíte "liberální" MSNBC?

Jesse Ventura: Tehdy nebyli liberální, ale Fox Lite. Keith Olbermann jim možná změnil tvář, když tam nastoupil. Myslím, že předpokládali, že když jsem byl příslušníkem Navy SEAL, tak budu nadšeně podporovat válku, ale to jsem nedělal. Od začátku jsem byl proti válce a oni mě kvůli tomu nechtěli pustit do vysílání.

Neříkejte mi, že v této zemi neexistuje cenzura. Kde byla debata o té válce? Jediné, co Robertu Byrdovi přičítám k dobru, byl jeho vášnivý projev na půdě Senátu: "Kde je ta debata?". Protože žádná nebyla. Víte o mně, že následuji Jeffersona, který řekl, že disent je největší formou vlastenectví, a já tomu věřím, a proto disentuji a proto dělám tento pořad.

 

LA: Máte za sebou docela pestrou kariéru, nebo spíše řadu kariér. V tom, co jste v životě dokázal, je hodně z toho, co by se dalo nazvat "americkým snem".

Jesse Ventura: Chci jen, aby naše děti měly stejné příležitosti jako já. Vidím, jak se tato země dnes vyvíjí, že to bude minulost. Je to kvůli porušování našich práv. Ztrácíme své svobody kvůli strachu z terorismu a mám pro vás novinku, raději budu každý den čelit teroristům, než abych ztratil svobodu. A přesto se jí dobrovolně vzdáváme. Dobrovolně! Lidé musí pochopit, že když vláda řekne, že vám zajistí bezpečnost, připravte se, protože o své svobody přijdete. Zdá se, že lidé to chtějí, že jsou raději v bezpečí než svobodní. Svoboda spočívá v tom, že musíte žít trochu v nebezpečí. Vzdáte se této svobody, abyste byli v bezpečí? Já se jí nevzdám.

 

LA: A přesto tu máme věci jako Plum Island, které se nezdají být bezpečné?

Jesse Ventura: V pořadu se znovu podíváme na 11. září. To je něco, o čem se nesmí mluvit. Pokud o tom mluvíte a ukážete něco, co je v rozporu s postojem vlády, jste považováni za nevlastence. Proč? Ohledně 11. září je tolik otázek, [že] už nevěřím tomu, co nám řekli. Vůbec. Vím, co se údajně stalo, a věřím tomu, co jsem viděl, ale na druhou stranu jsme v Pentagonu nikdy nic neviděli, nebo ano? Počkejte, až uvidíte rozhovor, který jsem udělal s jednou osobou v epizodě o 11. září. Ten člověk byl přímo tam [v Pentagonu], když se to stalo, byl tam a vyšel dírou ven. Vyšli z díry, do které údajně narazilo letadlo. Ten člověk vám řekne věci, a přitom s ním Komise pro 11. září vůbec nemluvila.

Stejně jako když jsem dělal rozhovor s Williamem Rodriguezem, přeživším z věží. On a 13 dalších lidí - vypovídal za zavřenými dveřmi a dnes o něm není žádný záznam a těch 13 dalších lidí s ním nebylo ani vyslechnuto. Proč? Byli v budově, člověk by si myslel, že budou chtít mluvit se všemi. Přesto jsem považován za nevlastence, protože vyšetřuji to, co mi ten den řekla moje vláda. Můžete mi to mít za zlé?

V roce 2004 jsem učil na Harvardu, když tudy projížděl Robert McNamara. McNamara těsně před svou smrtí přiznal, že k incidentu v Tonkinském zálivu nikdy nedošlo - to byl incident, kvůli kterému se moje generace dostala do války ve Vietnamu. Kvůli incidentu, který přiznali, že si ho vymysleli, nás zahynulo 58 000. Zní to povědomě, že? Trápí mě, že lidé, kterým se lhalo o Vietnamu, jsou nyní ve vedení a my teď lžeme veřejnosti. Je tu ale rozdíl, vedení, které lhalo o těchto válkách, jsou zbabělci, kteří by do Vietnamu nešli: George Bush a Dick Cheney. A to mě nutí stydět se za svou generaci - že my, kterým lhali, a všichni víme, že nám lhali o Vietnamu, teď velíme a naše generace lže a strká nás do Iráku a Afghánistánu. Víte, proč jsme v Afghánistánu, že?

 

LA: Nedávno jsem četl, že byla nalezena obrovská ložiska minerálů.

Jesse Ventura: Tvrdí, že je právě objevili, ale tomu nevěřím, celou dobu věděli, že tam jsou. Vždycky jsem si říkal, proč tam Rusové jsou, nikdy jsem na to nepřišel. Je tam žíla lithia, která by prý mohla mít hodnotu bilionu dolarů. A co je to lithium? Je v každém mobilním telefonu, počítači a brzy i v každém elektromobilu. No tak - to nám někdo opravdu uvěří, že jsme tam byli kvůli Talibanu? To je ta výmluva?

 

LA: Myslel jsem si, že jsme se hodně věnovali průzkumu nerostných surovin pomocí satelitů.

Jesse Ventura: A čemu mám věřit, že nějaký mariňák byl na hlídce a zakopl o to? "Hej, podívejte se sem! Tohle vypadá na žílu lithia, měli bychom to nahlásit." A tak jsem se na to podíval. Takže jsme to "právě objevili", to mi říká, proč tam jsme. Řeknu vám to takhle: můj otec byl veteránem druhé světové války se šesti bronzovými bojovými hvězdami a celou dobu, co jsem vyrůstal, pohrdal vládou. Od roku 1991 je pryč, ale podle mého názoru je každým dnem chytřejší. Věci, které mi říkal... Teď ve svém věku vidím, že měl otec naprostou pravdu. Byl proti válce ve Vietnamu mnohem dřív než hippies.

 

LA: Jak se z tohoto kruhu dostaneme?

Jesse Ventura: První věc, kterou musíme udělat, je přestat volit demokraty a republikány. Oni jsou problém, nejsou řešením. To oni to všechno vytvořili. Proč byste měli najímat lidi, kteří to způsobili, aby to napravili? Musíme v této zemi zrušit politické strany, za tím si teď stojím. Už nezastávám žádnou třetí stranu. Zasazuji se o zrušení všech politických stran, protože jsou problémem, ne řešením.

Mám tři dobré lidi, kteří stojí při mně, jmenují se George Washington, Thomas Jefferson a hlavně John Adams. John Adams prohlásil, že pád Ameriky nepřijde zvenčí, ale zevnitř, a prohlásil, že přijde, když vládu ovládnou politické strany. A právě v tom se nacházíme. Komu se politické strany zodpovídají? Korporacím.

Definice fašismu je, když korporace a náboženství převezmou vládu. Ta dah! Domnívám se, že nyní jsme fašistickou vládou. Lidé si stěžují, že z nás Obama udělal socialisty, ale já si myslím, že bychom se měli spíše znepokojovat nad tím, že se z nás stali fašisté.

Jako země si nedokážeme přiznat, když se mýlíme. Ukázkový příklad: Kuba a Čína, obě země jsou komunistické. S Čínou nemůžeme dostatečně obchodovat, ale na Kubu uvalujeme embargo. Chcete vědět proč? Protože Kuba naše korporace nepustí dovnitř a Čína je vítá. Proto jdou po Hugo Chávezovi. Znárodnil ropu v zemi - Hugo řekl: "Počkejte, z té ropy by měl mít prospěch venezuelský lid, ne korporace." A vyhodil Exxon. Proto ho nenávidíme. Proto nenávidíme všechny - pokud nejdete s korporacemi, pak na sebe dnes strháváte hněv americké armády.

Děje se to už léta. Musíte si přečíst o Smedley Butlerovi, bývalém generálovi námořní pěchoty. Mluvil o tom už na přelomu století. Smedley Butler, který získal dvě kongresové medaile cti, nakonec vystoupil a řekl: "Nebyl jsem nic jiného než voják korporátní Ameriky. Když nespolupracují s korporacemi, pošlou na ně námořní pěchotu."

LA: Tento cyklus trvá už dlouho.

Jesse Ventura: Ano, a je to kvůli starému klišé: pokud nevěnujete pozornost historii, jste odsouzeni ji prožít znovu. Nevěnujeme jí pozornost. Smutné je, že se to [děje] už za mého života - už ani nečekáme, až uplynou generace, už jsou to desetiletí.